حافظ شناسی اردکان : بدون عنوان

ساخت وبلاگ

چکیده : شرح غزلی از حافظ   صوت غزل با صدای دکتر موسوی گرمارودی ********* فایل صوتی جلسه از استاد احمد هاتفی ... با عنوان : بخوانید :
شرح غزلی از حافظ

 

صوت غزل با صدای دکتر موسوی گرمارودی

*********

فایل صوتی جلسه از استاد احمد هاتفی

خلاصه جلسه

-از غزل‌های روان، زیبا و آشنای حافظ است و حافظ در این غزل از مفاهیم رندانه، عاشقانه و عارفانه مدد جسته است و در نهایت با تعریف و تمجید از شعر خود، غزل را ختم می‌کند.

- در این جلسه استاد هاتفی به ذکر تاریخچه‌ی اسکندر، افسانه‌ها و اسطوره‌های شکل گرفته پیرامون این شخصیت تاریخی پرداختند و چگونگی تبدیل لغت الکساندر به اسکندر را تشریح کردند و از تاثیر اسکندر در ادبیات فارسی نمونه‌هایی از شاهنامه فردوسی و اسکندرنامه نظامی را برشمردند.

- حافظ در چند بیت این غزل از فاصله‌ی بسیاری می‌گوید که میان مدعیان و کسانی که تنها به ظاهر امر می‌پردازند با کسانی که به باطن، کنه و درون‌مایه‌ی حقیقتی رسیده‌اند، وجود دارد.

                   باز ار چه گاه گاهی بر سر نهد کلاهی       مرغان قاف دانند آیین پادشاهی

با تشریح این موضوع استاد هاتفی به تکمیل موضوع با تبیین مولانا پرداختند و گفتند ارزش پول تقلبی از آن‌جایی ناشی می‌شود که پول سره و اصلی وجود دارد و به خاطر ارزش پول واقعی ، پول تقلبی می تواند مردم را بفریبد و به تعبیر دیگر دروغ فروغ خود را از راست می‌گیرد.

در ادامه استاد از دو موجود اسطوره‌ای پری در فرهنگ ایرانی و جن در فرهنگ عرب توضیحاتی دادند و در نهایت از فرقه‌ی قلندریه مطالبی عرضه داشتند و کتاب «قلندریه دگردیسی یک اندیشه» از استاد شفیعی کدکنی را به دوستان معرفی کردند.

این جلسه با شعر خوانی خانم هاشمی(♫♪♫ و ♫♪♫) به پایان آمد...

...
نویسنده : بازدید : 61 تاريخ : جمعه 7 آبان 1395 ساعت: 13:14